a-2-wpis

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

Przedsiębiorca prowadząc własną firmę, chce mieć realny wpływ na jej prawidłowy rozwój. Każdy nowy dzień może przynieść problemy z którymi czasami ciężko poradzić sobie samemu. Zaś wszystkie podejmowane decyzje niosą ze sobą ryzyko, które może wpłynąć negatywnie na przyszłość przedsiębiorstwa, dlatego tak ważne jest sprawdzenie partnera biznesowego przed podjęciem współpracy. 

Podpisywanie różnych umów to chleb powszedni w działalności każdego przedsiębiorstwa i  jeden z aspektów, na które należy zwracać szczególną uwagę. Dlatego tak ważne jest trzymanie się zasady ograniczonego zaufania i zachowanie dystansu w każdej sytuacji. Wielu przedsiębiorców niestety zapomina o bezpieczeństwie i gdy otrzymują świetną ofertę, zamiast oszacować ryzyko potencjalnych strat, niemal bezrefleksyjnie wchodzą w relację, która może narazić ich firmę na straty a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do jej upadku. 

W celu zabezpieczenia się przed stratami finansowymi, podstawowym działaniem jest uzyskanie informacji o wypłacalności firmy i jej kondycji finansowej oraz legalności prowadzonych przez nią działań. W tej kwestii kluczową rolę odgrywa praca prywatnego detektywa, który jest w stanie rzetelnie sprawdzić przyszłego (i obecnego) partnera biznesowego. Profesjonalne agencje detektywistyczne korzystają z legalnych metod pozyskiwania danych. Wybór doświadczonego zleceniobiorcy ma ogromne znaczenie, ponieważ od jego wiedzy i umiejętności będzie zależała merytoryczność i jakość zdobytych informacji. Jakimi metodami posługuje się w swojej pracy detektyw?

OSINT – czyli biały wywiad w pracy detektywa

Wielu osobom świat detektywistyki kojarzy się z czymś tajemniczym i niedostępnym dla zwykłego człowieka. Wpływ na to ma z pewnością kreowana przez filmy i seriale fabuła, nie zawsze zgodna z rzeczywistością. Zdobywanie informacji nie odbywa się w tak widowiskowy sposób, na jaki wygląda. Nie jest to jednak łatwe zadanie i nie każda osoba jest w stanie mu sprostać. Pozyskiwanie informacji wymaga na pewno doświadczenia i umiejętności. To skomplikowana i żmudna praca, wymagająca cierpliwości. 

Biały wywiad w pracy detektywa tak naprawdę w niewielkim stopniu różni się od metod pozyskiwania danych przez państwowe służby wywiadowcze. Spotykamy się coraz częściej z opinią, że rynek prywatny działa skuteczniej i nawet wspomaga działaniami służby specjalne.

Na czym właściwie polega OSINT?

Biały wywiad, określany jako OSINT (Open-Source Intelligence) to pierwsza i podstawowa technika, którą wykorzystuje w swojej pracy detektyw. Uważa się, że tę metodę zdobywania danych zapoczątkowały amerykańskie służby wywiadowcze. Polega na zdobywaniu informacji, pochodzących z otwartych i jawnych źródeł, ogólnie dostępnych dla każdej osoby, która posiada odpowiednią wiedzę, by móc te informacje pozyskać. Obecnie wywiad ze źródeł otwartych to praktyka powszechnie znana i praktykowana z powodzeniem od wielu lat. Wyszukiwanie informacji w ten sposób na pierwszy rzut oka wydaje się być banalnie proste. Ale gdyby tak było w rzeczywistości, to czy mielibyśmy tak wielu klientów i czy realizowalibyśmy tak wiele zleceń? 

Dokładna weryfikacja przyszłych partnerów biznesowych z którymi przedsiębiorca zamierza podjąć współpracę, powinna być pierwszym krokiem, przed podjęciem każdej decyzji i podpisaniem jakiejkolwiek umowy. Działając prewencyjnie, każdy przedsiębiorca jest w stanie uchronić się przed nieuczciwymi działaniami i brakiem profesjonalizmu u przyszłych kontrahentów.

W pracy detektywa OSINT to pierwszy krok do zdobycia informacji. Detektyw gromadzi dane uzyskane z różnych źródeł, korzysta też z wielu przydatnych narzędzi. Głównymi źródłami informacji są: 

  • Internet (istnieje wiele specjalistycznych wyszukiwarek, systemów informatycznych, programów i stron z jakich warto korzystać),
  • ogólnodostępne media (prasa, telewizja, radio itp.) z których można dowiedzieć się wielu interesujących informacji,
  • szereg narzędzi do analizy metadanych zdjęć oraz wyszukiwarek domen i adresów IP,
  • oraz wiele innych „pomocy”,  którymi wspomagają się detektywi w codziennej pracy.

Zebranie informacji ze źródeł jawnych to dopiero początek. Warto natomiast podjąć dodatkowe działania weryfikujące kontrahenta, czyli np.:

  • sprawdzić status prawny podmiotu i wszelkie powiązania personalne, kapitałowe i inne,
  • zbadać sytuację finansową i ewentualny stan zadłużenia i istniejące zobowiązania, 
  • przeprowadzić obserwację osób i miejsc,
  • uzyskać dodatkowe informacje na temat kontrahenta od jego byłych współpracowników, wspólników i innych podmiotów i osób z którymi w przeszłości nawiązywał relacje biznesowe,
  • oraz wiele innych działań z zakresu wywiadu i kontrwywiadu gospodarczego. 

Doświadczony detektyw nie tylko zgromadzi szereg istotnych informacji, ale przede wszystkim dokładnie je przeanalizuje i zweryfikuje ich rzetelność. Chcąc mieć pewność, kim jest osoba z którą zamierzamy nawiązać relację biznesową, warto skorzystać z usług dobrej agencji detektywistycznej. Profesjonalna agencja w swoich szeregach ma wysokiej klasy specjalistów, np. analityków i informatyków a nawet byłych funkcjonariuszy wojska, policji czy wywiadu, którzy swoje bogate doświadczenie mogą wykorzystać aby zweryfikować uczciwość kontrahenta biznesowego. 

Scroll to Top