a-1-wpis

Jak zadbać o bezpieczeństwo kluczowych pracowników?

Niemal każda firma posiada tajemnice, dzięki którym odniosła sukces. Zachowanie w tajemnicy kluczowych informacji, dotyczących przedsiębiorstwa to najczęściej gwarancja zachowania wysokiej pozycji na rynku. Dlatego zadbanie o bezpieczeństwo wszelkich rozmów, negocjacji i spotkań jest priorytetem. Równie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom wymagającym szczególnej ochrony, czyli kluczowym pracownikom firmy. 

Bezpieczeństwo w domu i pracy

Kluczowi pracownicy firmy to zazwyczaj osoby, które podejmują najważniejsze decyzje dotyczące przedsiębiorstwa. Im wyżej zajmowane stanowisko, tym większe wpływy ma dana osoba w firmie. Jej codzienne działania kreują losy firmy a podejmowane każdego dnia decyzje wpływają na realną kondycję i pozycję firmy na rynku. Najczęściej taki pracownik posiada ogromną wiedzę na temat najważniejszych spraw, dotyczących przedsiębiorstwa a jak wiadomo, takie dane należy chronić przed dostępem nieuprawnionych osób. 

Wiele przedsiębiorstw decyduje się na zapewnienie profesjonalnej ochrony VIP swoim najważniejszym pracownikom. Ochrona osobista sprawowana jest nie tylko w czasie pełnienia codziennych obowiązków, ale też w czasie wolnym od pracy. Specjalistami w tym zakresie są najlepsze agencji ochrony, które często oferują dodatkowo usługi detektywistyczne. Dzięki temu pracownik jest maksymalnie zabezpieczony przed potencjalnymi zagrożeniami.

Aby zadbać o bezpieczeństwo pracownika w pierwszej kolejności należy zebrać wszelkie informacje, wpływające na bezpieczeństwo: wstępne rozpoznanie osoby chronionej, zabezpieczenia techniczne w miejscach stałego i czasowego pobytu (dom, praca), zabezpieczenia indywidualne itp. 

Kolejnym krokiem jest sporządzenie analizy zagrożeń. Kluczowe jest by zebrać jak najwięcej informacji o faktycznych i potencjalnych zagrożeniach bezpośrednio od osoby ochranianej. Przede wszystkim należy przeanalizować, jakie zagrożenia mogą czekać na pracownika. Często sytuacja wymaga prowadzenia kontrobserwacji otoczenia. Jeśli pracownik jest osobą znaną i rozpoznawalną, należy również analizować doniesienia medialne na jej temat. 

Najważniejsze jest to, aby zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo nie tylko w czasie pracy, ale także po zakończeniu obowiązków służbowych, ponieważ wtedy także jest narażony na niebezpieczeństwa. Osoba ochraniana powinna być bezpieczna również w miejscu zamieszkania. Takie warunki najbardziej sprzyjają obserwacji otoczenia przez agenta i umożliwiają wykorzystanie dodatkowych systemów ochrony, w tym systemów alarmowych. 

Ochrona osobista VIP to pierwszy i podstawowy krok dla zapewnienia bezpieczeństwa kluczowych pracowników. Trzeba jednak pamiętać o wielu dodatkowych możliwościach a takie oferują najlepsze agencje ochrony i agencje detektywistyczne. Wykrywanie obserwacji stacjonarnej i ochrona w miejscu zamieszkania a także ochrona obiektów w których przebywa na co dzień pracownik, to tylko niektóre z opcji z jakich można skorzystać w celu zapewnienia ochrony życia i zdrowia. 

Bezpieczeństwo pracownika w trakcie zagranicznych wyjazdów służbowych

Biznesowe podróże kluczowych pracowników – a zwłaszcza podróże zagraniczne – mogą być sporym ryzykiem dla przedsiębiorstw. Wizyty w krajach wysokiego ryzyka, szczególnie gdy pracownik posiada przy sobie cenne dane dotyczące przedsiębiorstwa, mogą być okazją dla nieuczciwej konkurencji, albo służb, działających na rzecz własnych przedsiębiorstw (służb obcych państw). 

Trzeba pamiętać, że pracownik nie jest „u siebie”, natomiast służby specjalne państwa, do którego udaje się w celach biznesowych, działają na własnym terenie, wspierane są przez swoje urzędy i dysponują całym arsenałem uprawnień, które pozwalają np. na:

  • stosowanie szerokiego zakresu represji państwowych,
  • inwigilację poczty, sieci telekomunikacyjnych czy Internetu,
  • dyskretne przeszukiwanie pokoi hotelowych i bagaży,
  • manipulowanie urządzeniami mobilnymi i nośnikami danych,
  • aranżowanie kompromitujących sytuacji – w celu szantaży i zastraszania,
  • a nawet prowokowanie zdarzeń z powodu których pracownik będzie oskarżony o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia. 

Powyższe posunięcia mogą mieć na celu wymuszenie na pracowniku działań sprzecznych z interesem przedsiębiorstwa albo uzyskanie dostępu do informacji niejawnych, którymi dysponuje pracownik w trakcie odbywania podróży. Można jednak dokonać pewnych przedsięwzięć, aby dokładnie zabezpieczyć pracownika i przygotować go do podróży biznesowej:

  • zebrać jak najwięcej informacji na temat kraju, do jakiego wysyłamy pracownika. Obowiązujące przepisy wizowe, zasady podróżowania, kwestie wywożenia i wwożenia bagaży (głównie przedmioty i pieniądze), wszelkie informacje dotyczące zagrożeń i stanu bezpieczeństwa w kraju docelowym – to minimum wiedzy w jaką należy się wyposażyć, udając się w obce miejsce w celu prowadzenia interesów,
  • zadbać o ważność dokumentów, niezbędnych w trakcie podróży (wiza, paszport), zgromadzić wykaz najważniejszych danych teleadresowych polskich przedstawicielstw dyplomatycznych (ambasada, konsulat),
  • dowiedzieć się o ewentualnych ograniczeniach w korzystaniu z Internetu, czy sieci telefonii komórkowej, ponieważ różne państwa mają różne wytyczne, dotyczące transmisji danych i szyfrowania informacji,
  • zebrać informacje na temat wiarygodności partnera biznesowego,
  • zaopatrzyć pracownika w mobilny sprzęt IT (laptop, telefon komórkowy, nośniki pamięci USB, SD itp.) dobrze zabezpieczony pod kątem utraty i wycieku danych oraz dobrze zabezpieczyć wszelkie dane firmowe,
  • zapewnić bezpieczny kanał łączności pracownika z firmą, umożliwiający transmisję danych (np. połączenie tunelowe VPN).

Powyższe przykłady to jedynie część zaleceń, które pomogą zabezpieczyć pracownika przed podróżą. Trzeba pamiętać, że istnieje wiele dodatkowych możliwości aby czuwać nad bezpieczeństwem pracownika w trakcie podróży oraz czynności, jakich trzeba dokonać po jej zakończeniu. Pracownik odbywający podróż zagraniczną jest narażony na wrogie działania wywiadowcze innych państw i wiele innych zagrożeń. Warto zapewnić mu bezpieczeństwo fizyczne oraz zabezpieczyć przed utratą cennych danych firmowych. Najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z usług dobrej agencji, świadczącej kompleksowe usługi ochroniarskie (ochrona VIP). 

Najlepiej zadbać o kompleksową organizację podróży oraz całego pobytu pracownika w obcym kraju i zapewnić mu ochronę osobistą doświadczonego agenta ochrony w trakcie całej podróży i po powrocie. Ważne jest przeprowadzenie szeregu czynności rozpoznawczo – wywiadowczych przed podróżą i w jej trakcie. Kluczowe może okazać się przygotowanie i zabezpieczenie (w tym zabezpieczenie techniczne) miejsc pobytu, hoteli, tras przejazdów i przelotów. Trzeba mieć też na uwadze, że korzystanie z usług agencji działających na terenie kraju docelowego nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ takie firmy zazwyczaj są monitorowane przez miejscowe służby specjalne albo z nimi współpracują. 

Aby skutecznie zabezpieczyć tajemnice przedsiębiorstwa, priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa kluczowym pracownikom firmy. Podjęcie współpracy z profesjonalną agencją ochrony, której usługi połączone są często z usługami doświadczonych detektywów, zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Scroll to Top